ISO/IEC 20000-1 – Zarządzanie usługami IT
Rozwój i doskonalenie procesów projektowania, tworzenia, dostarczania, wspierania i zarządzania usługami informatycznymi.
Certyfikacja systemu zarządzania usługami IT wykazuje Twoją zdolność do świadczenia efektywnych usług związanych z zarządzaniem konfiguracją, zmianą oraz procesów obejmująch zarządzanie incydentami i problemami.
W świecie coraz bardziej zaawansowanym technologicznie zdolność do świadczenia IT usług kleintom wewnętrznym i zewnętrznym oraz rozwiązywania problemów daje firmom przewagę konkurencyjną na rynkach krajowych i międzynarodowych.
ISO/IEC 20000-1 zapewnia ramy i systematyczne podejście do planowania, wdrażania, obsługi, przeglądu, utrzymania i doskonalenia systemu zarządzania usługami informatycznymi.
Czym jest ISO/IEC 20000-1
ISO/IEC 20000-1 jest najbardziej rozpoznawalną międzynarodową normą dotyczącą systemów zarządzania IT. Obecnie wydanie to jej trzecia iteracja (2018). Charakter normy ISO/IEC 20000-1 pozwala na jej zastosowanie w pełnym zakresie branż, zakresów i działań. Jej zakres może być ograniczony do zdefiniowanych obszarów organizacji lub rozszerzony do wszystkich działań wewnętrznych i potrzeb klienta.
- Norma pomaga organizacjom ustalić politykę i cele zarządzania usługami oraz zrozumieć, jak można zarządzać istotnymi aspektami, wdrożyć niezbędne środki nadzoru i określić jasne cele w celu doskonalenia świadczenia usług
- Pozwala organizacji zarządzać obowiązkiem zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi i wymaganiami oraz innymi zobowiązaniami interesariuszy, a także na regularne sprawdzać stan zgodności. To ułatwia ciągłe doskonalenie systemu zarządzania w celu zwiększenia jego wyników.
Norma ISO 20000-1 została zaprojektowana tak, aby była kompatybilna i zharmonizowana z innymi uznanymi normami systemów zarządzania, w tym z normą ISO 9001. Dlatego jest idealna do integracji z istniejącymi systemami i procesami zarządzania.
Korzyści wynikające z uzyskania certyfikatu
Potencjalne korzyści z ISO 20000-1 są liczne, ale najbardziej znaczące i namacalne to te, że norma ta umożliwia organizacji:
- Zbudować i prowadzić system zarządzania IT w dobrze określonych i przejrzystych ramach, który jednocześnie zachowuje elastyczność w stosunku do potrzeb i oczekiwań biznesowych
- Zmniejszenie podatności na ryzyko organizacyjne, w szczególności na cyberzagrożenia.
- Spełnianie wymagań kontraktowych.
- Zwiększenie zaufania i satysfakcję użytkowników i biznesu z oferowanych usług IT.
- Zapewnienie działania bez zakłóceń i problemów wewnątrz i na zewnątrz organizacji.
Rozpoczęcie pracy
Aby uzyskać certyfikat, należy wdrożyć skuteczny system zarządzania usługami informatycznymi, zgodny z wymaganiami normy.
DNV jest akredytowaną zewnętrzną jednostką certyfikującą i może pomóc Państwu w trakcie całej podróży, oferując odpowiednie szkolenia i certyfikację.