Czym jest system zarządzania sztuczną inteligencją (AIMS)?
Sztuczna inteligencja (AI) niesie ze sobą wiele obietnic - wzrost wydajności, rozwój i radykalne innowacje. Jednak czerpanie z niej korzyści wymaga sprawnego zarządzania ryzykiem i niwelowania znaczących barier zaufania.
W szybko ewoluującym krajobrazie sztucznej inteligencji (AI), zapewnienie odpowiedzialnego i etycznego wykorzystania technologii AI ma kluczowe znaczenie. Potencjał technologii AI jest ogromny, ale trudno jest też przewidzieć wszystkie jego skutki. Aby można było zaufać technologiom AI, należy zarządzać ryzykiem pojawiającym się podczas ich rozwoju i wdrażania. Zapewnienie bezpiecznych, niezawodnych i etycznych technologii AI wymaga solidnych procesów zarządzania. System zarządzania sztuczną inteligencją (AIMS) certyfikowany zgodnie z normą ISO/IEC 42001 właśnie to zapewnia; pomaga również firmom zachować zgodność z odpowiednimi przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji i przełamywać bariery zaufania.
Ustrukturyzowane podejście do zarządzania sztuczną inteligencją
Nowa norma ISO/IEC 42001 zapewnia kompleksowe ramy dla ustanawiania, wdrażania, utrzymywania i ciągłego doskonalenia systemu zarządzania sztuczną inteligencją (AIMS). Norma ta określa wymagania dotyczące oceny, ograniczania i monitorowania ryzyka pomagając organizacjom identyfikować i rozwiązywać potencjalne zagrożenia zanim staną się one poważnymi problemami. Takie proaktywne podejście do zarządzania ryzykiem ma na celu zapewnienie, że systemy sztucznej inteligencji działają w sposób bezpieczny, niezawodny i etyczny i zmniejszają prawdopodobieństwo wyrządzenia szkód jednostkom i społeczeństwu.
Norma ta obejmuje rozwój, wdrażanie i wykorzystanie technologii AI. ISO/IEC 42001 ma zastosowanie do każdej organizacji opracowującej systemy AI dla innych lub chcącej zintegrować AI ze swoją obecną działalnością i procesami.
Poza zapewnieniem bezpieczeństwa i niezawodności technologii AI, wdrożenie AIMS niesie ze sobą szereg innych korzyści:
- Zgodność z przepisami: Ponieważ przepisy dotyczące sztucznej inteligencji wciąż ewoluują na całym świecie, zgodność z wymogami prawnymi i regulacyjnymi staje się coraz ważniejsza. System zarządzania sztuczną inteligencją zgodny z normą ISO/IEC 42001 pomaga organizacjom przygotować się i zapewnić zgodność z istniejącymi i nadchodzącymi przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji, takimi jak unijna ustawa o sztucznej inteligencji (EU AI Act).
- Wydajność operacyjna i oszczędność kosztów: Norma ISO/IEC 42001 zawiera wytyczne dotyczące optymalizacji procesów AI, redukcji nadmiarowości i poprawy ogólnej wydajności. Usprawniając operacje AI i zapewniając przy tym niezawodność i skuteczność systemów AI organizacje mogą obniżyć koszty i zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną.
- Etyczny rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji: Norma ISO/IEC 42001 kładzie nacisk na takie zasady jak uczciwość, niedyskryminacja i poszanowanie prywatności. Przestrzeganie tych zasad zapewnia zgodność systemów AI z wartościami społecznymi i interesami publicznymi. Etyczne podejście do rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji nie tylko poprawia wizerunek organizacji, ale także przyczynia się do realizacji szerszego celu jakim jest odpowiedzialna innowacja w zakresie sztucznej inteligencji.
- Ciągłe doskonalenie i innowacje: Norma ISO/IEC 42001 zachęca do ciągłego doskonalenia i innowacji w zarządzaniu sztuczną inteligencją. Regularne przeglądy i aktualizacje systemu zarządzania sztuczną inteligencją zapewniają, że organizacje pozostają skuteczne i odpowiednio dostosowane do zmieniających się technologii i wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją. Zobowiązanie do ciągłego doskonalenia sprzyja kulturze innowacji i buduje zaufanie interesariuszy.
Ponadto ISO/IEC 42001 opiera się na ustandaryzowanej strukturze ISO. Systemy zarządzania sztuczną inteligencją (AMIS) można zatem łatwo zintegrować z innymi systemami zarządzania w celu uzyskania kompleksowego podejścia. Badanie ViewPoint przeprowadzone przez DNV dotyczące sztucznej inteligencji wykazało, że większość respondentów wskazała cyberbezpieczeństwo jako ryzyko związane z wdrażaniem sztucznej inteligencji. Firmy mogą skutecznie łączyć AIMS z systemem zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnym z ISO/IEC 27001 i/lub systemem zarządzania prywatnością informacji zgodnym z ISO 27701.
Większe zaufanie i transparentność
System zarządzania sztuczną inteligencją zgodny z normą ISO/IEC 42001 oferuje liczne korzyści, od lepszego zarządzania ryzykiem i wydajności operacyjnej po zwiększone zaufanie i transparentność. Organizacje mogą wdrożyć sprawne zarządzanie, a po uzyskaniu certyfikatu od niezależnego podmiotu zewnętrznego, takiego jak DNV, wykazać swoje zaangażowanie w odpowiedzialne praktyki w zakresie sztucznej inteligencji. Taka transparentność pomaga budować zaufanie interesariuszy, w tym klientów, organów regulacyjnych i opinii publicznej. Ostatecznie system zarządzania sztuczną inteligencją zgodny z normą ISO/IEC 42001 pomaga organizacjom wykorzystać pełny potencjał sztucznej inteligencji, jednocześnie chroniąc interesy jednostek i społeczeństwa.