Energia ma kluczowe znaczenie dla wszystkich nowoczesnych firm, zwłaszcza dziś, gdy wydarzenia geopolityczne mogą gwałtownie zakłócić dostawy energii, zagrażając ciągłości biznesowej i podnosząc koszty. Ponadto światowe zużycie energii nadal rośnie: w ciągu ostatnich 40 lat wzrosło ponad dwukrotnie i przewiduje się, że do 2040 r. wzrośnie o kolejne 30%. Jednocześnie rosną oczekiwania społeczne dotyczące redukcji emisji związanych ze zmianami klimatycznymi, których kluczowym aspektem jest ograniczenie zużycia paliw kopalnych.
W tym kontekście zarządzanie zużyciem energii stało się ważnym celem dla firm i organizacji. Na szczęście jest na to odpowiedź - Norma ISO 50001 Zarządzanie energią to strategiczne narzędzie, które pomaga wdrożyć system zarządzania energią (SZE) i zapewnić bardziej wydajne i efektywne wykorzystanie energii.
Norma ISO 50001 zapewnia organizacjom sprawdzone ramy do rozwoju skutecznego systemu zarządzania energią w celu poprawy wydajności energetycznej. Podobnie jak inne standardy systemów zarządzania ISO, jest on zgodny z procesem „Planuj-Wykonaj-Sprawdź-Działaj” w ramach ciągłego doskonalenia i ma zastosowanie w organizacjach dowolnej wielkości i typu.
Jakich korzyści można się spodziewać?
SZE pomaga organizacjom lepiej zarządzać zużyciem energii, zwiększając tym samym produktywność. Wiąże się to z opracowaniem i wdrożeniem polityki energetycznej, ustaleniem osiągalnych celów w zakresie wykorzystania i zużycia energii oraz opracowaniem planów działania w celu ich osiągnięcia i zmierzenia postępów. Może to obejmować wdrażanie nowych energooszczędnych technologii, ograniczanie strat energii lub usprawnianie bieżących procesów w celu obniżenia kosztów energii.
Do możliwych korzyści należą:
- Norma ISO 50001 pomaga obiektom w ocenie i ustalaniu priorytetów w zakresie wdrażania nowych energooszczędnych technologii oraz w poprawie efektywności energetycznej, zużyciu i wykorzystaniu energii. Zapewnia również transparentność i łatwość komunikacji w zakresie zarządzania zasobami energetycznymi.
- Promuje najlepsze praktyki i rozwiązania w zakresie zarządzania energią
- Poprawa wydajności energetycznej, w tym efektywności energetycznej, wykorzystania i zużycia energii. Zakres poprawy zwykle różni się w zależności od czynników, takich jak sektor przemysłu i bieżące zużycie energii. Istnieją zazwyczaj dwa sposoby poprawy wydajności energetycznej, jeden poprzez działania na rzecz poprawy wydajności energetycznej, a drugi poprzez wdrożenie technologii zwiększających wydajności energetyczną. Zmiany technologiczne zazwyczaj generują znaczne oszczędności, które pomagają organizacjom osiągnąć ich cele.
- Ciągłe doskonalenie systemów zarządzania energią. Dzięki zrozumieniu, w jaki sposób zmiany mogą poprawić zarządzanie energią, z czasem pojawią się nowe możliwości zwiększenia wydajności.
- Zapewnienie pomiaru, dokumentacji, raportowania i analizy porównawczej zużycia energii. Jest to ważne dla przejrzystości ekonomicznej i stało się już obowiązkowym wymogiem w niektórych krajach wraz z rozwojem przepisów dotyczących efektywności energetycznej. Ponadto wiedza na temat zużycia energii pozwoli na zapewnienie ciągłości dostaw energii poprzez świadome jej pozyskiwanie.
- Rzetelna komunikacja rynkowa na temat działań związanych z efektywnością energetyczną.
- Posiadanie certyfikatu ISO 50001 pozwala organizacji zademonstrować swoje zaangażowanie w efektywność energetyczną na wszystkich etapach realizowanych procesów. Dokładne przedstawienie śladu energetycznego produktu lub usługi zwiększa transparentność organizacji.
- Poprawa wydajności energetycznej poprzez lepsze wykorzystanie energochłonnych zasobów. Certyfikacja ISO 50001 zwiększa świadomość menedżerów i pracowników dotyczącą znaczenia zarządzania energią, a ich wkład może przyczynić się do zmniejszenia zużycia i kosztów energetycznych.
- Maksymalizacja wykorzystania zasobów energetycznych i aktywów związanych z energią - zmniejszenie kosztów i zużycia oraz zwiększenie konkurencyjności. Odpowiednie wdrożenie działań i technologii mających na celu poprawę wydajności energetycznej może zapewnić przejrzyste ramy do monitorowania i walidacji redukcji kosztów energii, a następnie różnych rachunków za energię (elektryczność, olej napędowy, gaz itp.).
- Poprawa efektywności energetycznej zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, przyczyniając się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy śladu ekologicznego.
- Przewaga konkurencyjna na rynku, z uwagi na fakt, że wiele firm preferuje współpracę z firmami dbającymi o środowisko.
- Poprawa śladu ekologicznego poprzez uwzględnienie wydajności energetycznej przy zakupie produktów, procesów i/lub usług, w tym dostaw energii. Może to być na przykład uwzględnienie etykiet energetycznych przy zakupie pompy, a także rozważenie nabycia energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr lub energia słoneczna.
- Pomaga organizacji uwzględnić wydajność energetyczną w projektowaniu i renowacji obiektów, procesów i/lub usług. Może to być na przykład instalacja stacji ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach.
- Niektóre kraje wprowadziły benefity finansowe dla firm posiadających certyfikat zgodności z normą ISO 50001.
Przygotowanie do certyfikacji ISO 50001
Po podjęciu decyzji o wdrożeniu systemu zarządzania energią należy podjąć pewne kroki. Kilka wskazówek okazało się bardzo cennych dla firm starających się o certyfikację.
Warto pamiętać o:
- Wprowadzeniu odpowiedniego przeglądu energetycznego i procesu planowania, który obejmuje wszystkie rodzaje źródeł i zastosowań energii.
- Określeniu istotnych zastosowań energii i zidentyfikowaniu możliwości poprawy wydajności energetycznej.
- Określeniu poziomu bazowego (roku odniesienia) i ustaleniu wskaźników wydajności energetycznej.
- Wdrożeniu określonych działań mających na celu poprawę wydajności energetycznej oraz ustanowieniu celów i założeń energetycznych,
- Sprawdzeniu, czy cele i założenia są w pełni realizowane i podjęciu odpowiednich działań.
- Ciągłym doskonaleniu zarządzania energią poprzez przegląd zużycia energii, celów i zadań oraz pomiar uzyskanych wyników.