Nowa wizja
Powołany w 1951 roku na stanowisko dyrektora DNV Georg Vedeler, wprowadził bardziej naukowe podejście do budowy statków. Jego wizją była budowa bezpieczniejszych statków w bardziej efektywny sposób, z wykorzystaniem kompetencji i umiejętności naukowych. Wprowadzono nowe zasady oparte na analitycznym i teoretycznym podejściu naukowym, a także poczyniono znaczący krok w kierunku utworzenia dedykowanego działu badawczego. Dało to DNV możliwości działania w bardziej wymagających segmentach przemysłu stoczniowego, które początkowo obejmowały nowe superzbiornikowce, a później także gazowce i chemikaliowce. Flota nadal składała się głównie z jednostek norweskich, ale zaczynała się umiędzynarodawiać.
GL przyjął również naukowe podejście do rozwoju organizacji po II wojnie światowej. Doprowadziło to do wprowadzenia zaawansowanych analiz komputerowych, które umożliwiły projektowanie i budowę większych i nowocześniejszych statków. Inwestycje GL w badania zaowocowały nowymi zasadami konstrukcyjnymi dla kontenerowców, a firma wkrótce zdominowała ten segment żeglugi międzynarodowej.
Boom naftowy na Morzu Północnym
DNV było dobrze przygotowane pod względem kompetencji i zapracowało na renomę, gdy na Morzu Północnym odkryto komercyjne złoża ropy naftowej. Firma zaczęła odgrywać ważną rolę w tej nowej branży w Norwegii jako doradca zarówno dla władz jak i firm naftowych. DNV wykorzystało swoje doświadczenie i kompetencje technologiczne w przemyśle morskim do opracowania i wprowadzenia usługweryfikacji, inspekcji i zarządzania ryzykiem w przemyśle naftowym i gazowym.
Pierwsze na świecie przepisy dotyczące rurociągów zostały opublikowane przez DNV w 1976 roku, ustanawiając tym samym globalny standard. Od początku lat 70-tych DNV otrzymywało większość zleceń na nadzór budowlany i inspekcje na norweskim szelfie kontynentalnym. Pływające platformy wiertnicze i statki dostawcze stały się dla DNV nowym, silnym segmentem w tradycyjnej klasyfikacji statków.
Rozwijające się gałęzie przemysłu W 1977 roku wprowadzono energię wiatrową jako nowy segment działalności. Ten i inne przyjazne dla klimatu obszary usług stwarzały nowe możliwości rozwoju organizacyjnego w oparciu o silną, opartą na badaniach bazę technologiczną. Opracowano nowe przepisy, a certyfikacja turbin lądowych i morskich stała się dla DNV ważnym obszarem rozwoju.
Pod koniec lat 80-tych i na początku lat 90-tych pojawiła się nowa branża certyfikacji systemów zarządzania oparta na standardach ISO, a zarówno DNV jak i GL zajęły globalne pozycje w rozwijającej się branży badań, inspekcji i certyfikacji (TIC).
Wiek sojuszy
Sojusze, fuzje i przejęcia stały się silnym czynnikiem strategicznym pod koniec lat 2000. Przejęcia firm Advantica (Wielka Brytania) w 2008 roku i Trident (Malezja) w 2009 roku poszerzyły zakres GL o usługi konsultingowe w sektorach ropy i gazu. Fuzja z Noble Denton w 2009 roku jeszcze bardziej rozszerzyła działalność w zakresie usług technicznych offshore. Zostało to wsparte przez przejęcia PVI (Kanada) w 2007 r., MCS (USA) w 2008 r. i IRS (Singapur) w 2009 r., które przyczyniły się do rozwoju działalności w zakresie inspekcji.
W 2009 roku GL przejęła największą na świecie firmę doradczą w zakresie energii wiatrowej, Garrad Hassan z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Wcześniej GL nabyła kanadyjską firmę Hélimax, zajmującą się doradztwem i inżynierią w zakresie energii wiatrowej, oraz niemiecką firmę WINDTEST zrzeszającąekspertów w dziedzinie pomiarów turbin i farm wiatrowych. To, w połączeniu z doświadczeniem Noble Denton w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, oznaczało, że GL była w stanie zapewnić kompleksowe usługi dla całego sektora energetyki wiatrowej.
W 2005 roku DNV nabyło CCT (USA), specjalistę w dziedzinie kontroli korozji oraz analizy integralności rurociągów i instalacji. Następnie w 2008 r. przejęło Global Energy Concepts (USA), a w 2010 r. Behnke, Erdman and Whitaker (BEW). Aby wspierać strategie dominujące w nowych, przyjaznych dla klimatu obszarach usług, DNV utworzyło w 2009 roku Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Pekinie, a w 2010 roku Centrum Czystych Technologii w Singapurze.
W 2012 r. DNV i KEMA połączyły siły, tworząc wiodącą na świecie firmę konsultingową, badawczą i certyfikacyjną dla globalnego sektora energetycznego. KEMA została założona przez holenderski przemysł elektroenergetyczny w 1927 roku, a następnie urosła do rangi międzynarodowej marki świadczącej usługi dla globalnego sektora energetycznego. Obejmowały one energię odnawialną, redukcję emisji dwutlenku węgla i efektywność energetyczną, wytwarzanie, przesył i dystrybucję energii. Firma prowadziła szereg najnowocześniejszych laboratoriów, w tym laboratoria wysokiej mocy i wysokiego napięcia, z których jedno zostało rozbudowane w 2017 roku, aby stać się pierwszym na świecie obiektem zdolnym do testowania komponentów sieci elektrycznej o ultra-wysokim napięciu.
W dniu 12 września 2013 roku DNV i GL połączyły się. Właścicielem GL była firma private equity Mayfair, która stała się mniejszościowym właścicielem (36,5%) połączonej firmy, natomiast pozostałe 63,5% należało do Foundation Det Norske Veritas, niezależnej fundacji będącej właścicielem DNV. W 2017 roku Fundacja Det Norske Veritas stała się 100% właścicielem połączonej spółki, która w 2021 roku zmieniła nazwę z DNV GL na DNV.
Obecnie DNV jest wiodącą na świecie firmą zajmującą się zapewnianiem jakości i zarządzaniem ryzykiem i działa w ponad 100 krajach. DNV współpracuje z ponad 100 000 klientów z branży morskiej, energetycznej, spożywczej, medycznej oraz wielu innych sektorów. DNV dostarcza swoim klientom i ich interesariuszom fakty i rzetelne informacje, dzięki którym mogą oni z pełnym zaufaniem podejmować kluczowe decyzje.